Votre panier est vide
Achieve a deeper clean with the Electrolux Front Load Washer featuring LuxCare® Plus Wash and SmartBoost® technology. This 4.5 cu. ft. washer is Energy Star Most Efficient, offering superior stain removal and fabric care. Its advanced features ensure every load is thoroughly cleaned while saving water and energy. Ideal for eco-conscious families and anyone seeking professional-grade laundry results at home.
Points forts du design
- Reversible Door
- Luxury-Design® Lighting
Pourquoi vous l'aimerez
- Optimizes cleaning power by premixing water and detergent
- Removes tough stains with Perfect Steam option
- Keeps white fabrics looking their best with the Optic Whites cycle
| UGS/Modèle | ELFW7738AA |
| Marque | Electrolux |
| Modèle | ELFW7738AA |
| Couleur | Arctic |
| Capacity | 4.5 Cu. Ft. |
| Energy Star | Most Efficient |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 237 lbs |
| UPC | 012505513512 |
| État | Nouveau |
- SmartBoost®
- LuxCare® Plus Wash System
- Optic Whites™ Cycle
- Perfect Steam™
- 15-Minute Fast Wash
- Sanitize setting
Produits compatibles
ELFE7738AA
Garantie
1 Year Limited Warranty





