Votre panier est vide
Upgrade your laundry with the GE Profile™ 7.8 cu. ft. Smart Front Load Electric Dryer. Featuring advanced steam technology and a sanitize cycle, this dryer ensures your clothes are fresh, wrinkle-free, and hygienically clean. The spacious drum accommodates large loads, while smart connectivity lets you monitor and control cycles from your phone. Energy Star certification means efficient performance, making it perfect for busy families and tech-savvy users.
Points forts du design
- Royal Sapphire finish
- Large door opening
Pourquoi vous l'aimerez
- Wirelessly connects to the washer to automatically set the optimal drying cycle
- Refresh small loads and dewrinkle larger loads with the power of steam
- Reduces certain types of bacteria by 99.8%
| UGS/Modèle | PFD87ESMVRS |
| Marque | GE Profile |
| Modèle | PFD87ESMVRS |
| Couleur | Royal Sapphire |
| Steam | Yes |
| Capacity | 7.8 cu. ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Energy Star | Yes |
| Width | 28" |
| Height | 39.75" |
| Depth | 32" |
| Weight | 151 lbs |
| UPC | 084691875853 |
| État | Nouveau |
- Washer Link
- Steam
- Sanitize Cycle
- Tangle Control
- Reversible Door
Compatible maison intelligente
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Produits compatibles
PFW870SPVRS
Garantie
1 Year Limited Parts & Labor






