Votre panier est vide
The GE Profile™ 7.4 cu. ft. Capacity Smart Electric Dryer brings advanced technology and convenience to your laundry room. Featuring a Sanitize Cycle to eliminate bacteria and Sensor Dry technology for optimal drying, this dryer delivers exceptional results every time.
With smart connectivity, you can start, stop, and monitor your laundry from anywhere. Energy Star certification ensures efficient operation, making it perfect for eco-conscious families who want powerful performance and modern features.
Points forts du design
- Reversible Door
- Aluminized Alloy Drum
Pourquoi vous l'aimerez
- Automatically syncs dryer settings with the washer
- Prevents over-drying and protects fabrics with Sensor Dry
- Provides alerts when the vent needs cleaning
- Reduces wrinkles by tumbling without heat
| UGS/Modèle | PTD60EBMRWS |
| Marque | GE Profile |
| Couleur | White |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Energy Star | Certified |
| Width | 27" |
| Height | 44" |
| Depth | 31" |
| Weight | 110 lbs |
| UPC | 084691875128 |
| État | Nouveau |
- Washer Link
- Built-in WiFi
- Sensor Dry
- Sanitize Cycle
- Wrinkle Care
- Check Vent Notification
- Damp Alert
Compatible maison intelligente
GE SmartHQAmazon AlexaGoogle Assistant
Produits compatibles
PTW600BMRWS
Garantie
Limited 1-Year Entire Appliance





