Votre panier est vide
Upgrade your laundry with the GE 7.8 cu. ft. Smart Front Load Gas Dryer, featuring a sanitize cycle for ultimate cleanliness. ENERGY STAR® certified, it boasts a durable aluminized alloy drum and smart technology for remote monitoring and control. Perfect for busy families, this dryer delivers powerful, efficient drying with advanced fabric care.
Points forts du design
- Electronic touch controls
Pourquoi vous l'aimerez
- Start, stop and monitor your laundry from anywhere
- Prevents static and wrinkles by extending tumbling without heat
- Sterilizes clothing with elevated temperatures
| UGS/Modèle | GFD55GSSNWW |
| Marque | GE |
| Modèle | GFD55GSSNWW |
| Couleur | White |
| Capacity | 7.8 cu. ft. |
| Fuel Type | Gas |
| Energy Star | Yes |
| Drum Material | Aluminized Alloy |
| Width | 28" |
| Height | 39.75" |
| Depth | 32" |
| Weight | 127 lbs |
| UPC | 084691848603 |
| État | Nouveau |
- Built-in WiFi
- Sanitize Cycle
- Wrinkle Care
- HE Sensor Dry
- Vent Sensor
- Damp Alert
- Reversible Door
Compatible maison intelligente
GE SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle AssistantIFTTT
Produits compatibles
GFW550SSNWW
Garantie
Limited 1-year entire appliance











