Votre panier est vide
The GE 7.4 cu. ft. Gas Dryer offers powerful drying with 12 cycles, including a sanitize option and sensor dry technology for optimal results. Its aluminized alloy drum is durable and gentle on clothes, while the large capacity handles family-sized loads with ease.
Perfect for busy households, this gas dryer combines efficiency, performance, and advanced care for your laundry.
Points forts du design
- Rotary electromechanical controls
Pourquoi vous l'aimerez
- Sensor Dry technology prevents over-drying to protect clothes
- Sanitize cycle reduces certain types of bacteria by 99.8%
- Wrinkle Care helps prevent wrinkles by tumbling clothes without heat after the cycle ends
| UGS/Modèle | GTD68GBMRWS |
| Marque | GE |
| Couleur | White |
| Cycles | 12 |
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Fuel Type | Gas |
| Drum Material | Aluminized Alloy |
| Width | 27" |
| Height | 46" |
| Depth | 30.5" |
| Weight | 120 lbs |
| UPC | 084691851233 |
| État | Nouveau |
- Sensor Dry
- Sanitize Cycle
- Wrinkle Care extended tumble
- My Cycle Settings
- Damp Alert
- 4-Way Venting
Compatible maison intelligente
GE SmartHQ App via optional U+ Connect module
Produits compatibles
GTW680BMRWSGTW685BMRWS
Garantie
Limited 1-Year Entire Appliance


