Votre panier est vide
The GE 7.2 cu. ft. Top Load Gas Dryer with SaniFresh Cycle is engineered for optimal performance and convenience. With a generous capacity of 7.2 cu. ft., it can easily handle your family's laundry needs. This gas dryer features four drying cycles plus a SaniFresh option, ensuring your clothes are not only dry but also sanitized. With four temperature settings, you can customize the drying process for different fabrics. Its sleek design and intuitive controls make it user-friendly, while its efficient gas operation helps reduce energy costs. Ideal for busy households looking for reliability and efficiency.
Points forts du design
- White finish
- Top Load
- Rotary Electromechanical Controls
Pourquoi vous l'aimerez
- Sanitizes fabrics
- Prevents wrinkles
- Protects clothes from over-drying
- Larger capacity
| UGS | GTD49GBMRWS |
| Marque | GE |
| Modèle | GTD49GBMRWS |
| Couleur | White |
| Cycles | 4 + SaniFresh |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 15A |
| Capacity | 7.2 cu. ft. |
| Fuel Type | Gas |
| Drum Material | Aluminized Alloy |
| Temperature Settings | 4 |
| Width | 27" |
| Height | 44" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 120 lbs |
| UPC | 067732155158 |
| État | Nouveau |
- SaniFresh Cycle
- Auto Dry
- Wrinkle Care
- Extended Tumble
- End-of-Cycle Signal
Garantie
1 Year Limited (parts & labor)
.webp&w=1920&q=75)
.webp&w=1920&q=75)
.webp&w=1920&q=75)






