Votre panier est vide
Dry your laundry efficiently with the GE® 7.2 cu. ft. Capacity Electric Dryer. Featuring a durable aluminized alloy drum, this dryer ensures long-lasting performance and even drying for every load. The spacious 7.2 cu. ft. capacity accommodates bulky items and family-sized loads, while the classic white finish fits seamlessly into any laundry room. Perfect for busy households seeking reliability and convenience.
Points forts du design
- Classic top-load matching design
- Rotary-electromechanical controls
Pourquoi vous l'aimerez
- Reduces certain types of bacteria by 99.8%
- Prevents wrinkles by tumbling without heat
- Monitors temperature and moisture to prevent over-drying
| UGS/Modèle | GTD49EBMRWS |
| Marque | GE |
| Modèle | GTD49EBMRWS |
| Couleur | White |
| Color | White |
| Capacity | 7.2 cu. ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Drum Material | Aluminized Alloy |
| Width | 27" |
| Height | 44" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 108 lbs |
| État | Nouveau |
- Sanitize Cycle
- Wrinkle Care extended tumble
- 4 heat selections
- Sensor Dry technology
Produits compatibles
GTW490BMRWS
Garantie
Limited 1-year entire appliance


