Votre panier est vide
The GE 6.2 cu. ft. Capacity Electric Dryer features an aluminized alloy drum for enhanced durability and even drying. With a large capacity and 240V power, it’s perfect for handling family-sized loads. Its user-friendly controls and robust construction make it a reliable choice for busy households seeking efficient drying without Energy Star requirements.
Points forts du design
- Rotary electromechanical controls
Pourquoi vous l'aimerez
- Durable drum for long-lasting performance
- Simple, easy-to-use controls
| UGS/Modèle | GTD32EBMPWW |
| Marque | GE |
| Modèle | GTD32EBMPWW |
| Couleur | White |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 6.2 cu. ft. |
| Energy Star | false |
| Width | 27" |
| Height | 44" |
| Depth | 26.75" |
| Weight | 102 lbs |
| UPC | 084691882066 |
| État | Nouveau |
- Aluminized alloy drum improves energy efficiency and resists corrosion
- 3 heat selections for various fabric types
- Auto Dry monitors air temperature to set the optimal drying time
- Upfront lint filter for easy access and cleaning
- End-of-cycle signal
Garantie
1-Year Limited Entire Appliance


