Votre panier est vide
The Frigidaire 7.0 Cu. Ft. Gas Dryer delivers powerful drying performance with a spacious drum for large loads. Multiple cycle options ensure optimal care for every fabric, while its robust construction guarantees long-lasting reliability. Perfect for busy families, this gas dryer offers efficient drying and easy operation.
Points forts du design
- Large capacity drum
- Electronic Control Panel with LED Display
Pourquoi vous l'aimerez
- Dry clothes more precisely with automatic moisture detection
- Helps reduce wrinkling for less ironing
- Fits more in every load to finish laundry faster
| UGS/Modèle | FLVG7000AW |
| Marque | Frigidaire |
| Couleur | White |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 7.0 Cu. Ft. |
| Dryer Type | Gas |
| Energy Star | No |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 30.25" |
| Weight | 135 lbs |
| UPC | 012505513244 |
| État | Nouveau |
- 10 Dry Cycles
- Sensor Dry Technology
- Anti-Wrinkle Option
- Reversible Door
- LED Drum Light
Produits compatibles
FLFW5000AWFLVE700CAW
Garantie
1-Year Limited Warranty






