Votre panier est vide
The Electrolux Front Load Electric Dryer with LuxCare® Dry and Instant Refresh is designed for those who demand exceptional fabric care. With an 8.0 cu. ft. capacity, this ENERGY STAR® certified dryer uses advanced moisture sensing and steam technology to deliver perfectly dried, refreshed clothes every time.
Ideal for busy households, its Instant Refresh cycle removes wrinkles and odors in minutes, while LuxCare® Dry ensures even, gentle drying for all your garments.
Points forts du design
- Sleek control panel
- Reversible door for flexible installation
Pourquoi vous l'aimerez
- Prevents over or under-drying with Predictive Dry™ technology
- Quickly refresh items and release wrinkles with Instant Refresh cycle
- Fits more laundry in every load with a large 8.0 Cu. Ft. capacity
| UGS/Modèle | ELFE743CAW |
| Marque | Electrolux |
| Modèle | ELFE743CAW |
| Couleur | White |
| Steam | Yes |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 8.0 cu. ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 139 lbs |
| UPC | 012505512728 |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Dry System
- Instant Refresh cycle
- 18-Minute Fast Dry
- Predictive Dry™
- Perfect Steam™
- Reversible Door
- Luxury-Design® Lighting
Produits compatibles
ELFW743CAW
Garantie
Limited 1-Year Parts and Labor





