Votre panier est vide
Enjoy the ultimate in fabric care with the Electrolux 8.0 Cu. Ft. Gas Front Load Dryer featuring LuxCare® Dry and Perfect Steam™. This Energy Star certified, stackable dryer uses steam to gently release wrinkles and refresh clothes, while LuxCare® Dry ensures even drying. With a spacious drum and advanced technology, it’s perfect for families and anyone who values convenience and garment care.
Points forts du design
- Reversible Door
- Luxury-Design® Lighting
Pourquoi vous l'aimerez
- Prevents overdrying and protects fabrics with PredictiveDry™
- Removes 99.9% of bacteria with the Sanitize option
- Reduces wrinkles and odors with Perfect Steam™
| UGS/Modèle | ELFG7637AW |
| Marque | Electrolux |
| Couleur | White |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Stackable | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Dryer Fuel Type | Gas |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 141 lbs |
| UPC | 012505383738 |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Dry System
- PredictiveDry™ Technology
- Perfect Steam™ option
- 15-Minute Fast Dry
- Sanitize Option
- Allergen Option
- Wrinkle Release Technology
Produits compatibles
ELFW7637AW
Garantie
1 Year Limited Warranty







