Votre panier est vide
Dry your laundry with confidence using the Electrolux 8.0 Cu. Ft. Gas Front Load Dryer, equipped with LuxCare® Dry and Instant Refresh. This ENERGY STAR® certified dryer offers a large capacity for family-sized loads and features advanced moisture sensors for precise drying. The Instant Refresh cycle uses steam to quickly eliminate wrinkles and odors, making it perfect for on-the-go lifestyles. Enjoy reliable, efficient drying and premium fabric care with Electrolux.
Points forts du design
- Luxury-Design® Lighting
Pourquoi vous l'aimerez
- More accurately predicts dry times
- Removes wrinkles and refreshes items with steam
- Traps lint so it doesn’t make a mess
| UGS/Modèle | ELFG7637AT |
| Marque | Electrolux |
| Modèle | ELFG7637AT |
| Couleur | Titanium |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Fuel Type | Gas |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 151 lbs |
| UPC | 012505513315 |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Dry System
- Instant Refresh Cycle
- PredictiveDry™ Technology
- 15-Minute Fast Dry
- Perfect Steam™ Option
- LuxCare® Lint Shield
- Reversible Door
Produits compatibles
ELFW7637AT
Garantie
1-Year Limited Warranty (Parts & Labor)









