Votre panier est vide
Upgrade your laundry with the Electrolux 8.0 Cu. Ft. Gas Front Load Dryer, featuring LuxCare® Dry and PredictiveDry™ for optimal fabric care. Its spacious drum and advanced drying technology ensure every load is perfectly dried, while Energy Star certification helps you save on energy costs. Ideal for families who demand high performance and efficiency in their laundry appliances.
Points forts du design
- IQ-Touch™ Controls
- Luxury-Design® Lighting
- Titanium Finish
Pourquoi vous l'aimerez
- Protects clothes from over-drying, extending their life
- Saves time with accurate drying and quick cycles
- Reduces the need for ironing by removing wrinkles with steam
| UGS/Modèle | ELFG7437AT |
| Marque | Electrolux |
| Couleur | Titanium |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Fuel Type | Gas |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 140 lbs |
| UPC | 012505561001 |
| État | Nouveau |
- PredictiveDry™ more accurately predicts dry times
- LuxCare® Dry System prevents over or under-drying
- 15-Minute Fast Dry
- Perfect Steam™ option
- Instant Refresh cycle
- ENERGY STAR® Certified
- Reversible door
Produits compatibles
ELFW7437ATEPWD257UTT
Garantie
Limited 1-Year Parts and Labor






