Votre panier est vide
The Electrolux 8.0 Cu. Ft. Gas Front Load Dryer combines LuxCare® Dry technology with PredictiveDry™ for perfectly dried clothes every cycle. Its spacious drum accommodates large loads, while Energy Star efficiency helps save on utility bills. Ideal for busy households, this dryer ensures your laundry is ready when you are, with advanced features that protect fabrics and simplify your routine.
Points forts du design
- IQ-Touch™ Controls
- Luxury-Design® Lighting
- Graphite Finish
Pourquoi vous l'aimerez
- Protects clothes from over-drying, extending their life
- Saves time with accurate drying and quick cycles
- Reduces the need for ironing by removing wrinkles with steam
| UGS/Modèle | ELFG7437AG |
| Marque | Electrolux |
| Couleur | Graphite |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Fuel Type | Gas |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 140 lbs |
| UPC | 012505561025 |
| État | Nouveau |
- PredictiveDry™ more accurately predicts dry times
- LuxCare® Dry System prevents over or under-drying
- 15-Minute Fast Dry
- Perfect Steam™ option releases wrinkles and reduces static
- Instant Refresh cycle removes wrinkles and quickly refreshes items
- ENERGY STAR® Certified
- Reversible door
Produits compatibles
ELFW7437AGEPWD257UGG
Garantie
Limited 1-Year Parts and Labor







