Votre panier est vide
Upgrade your laundry routine with the Electrolux 8.0 Cu. Ft. Gas Dryer featuring LuxCare® Dry System and Steam. This dryer offers 11 cycles and 5 heat settings, providing versatility for all your drying needs. The steam function helps to eliminate wrinkles and refresh garments, making it ideal for busy households. With Energy Star certification, you can enjoy efficient drying while being environmentally conscious.
Points forts du design
- Titanium finish
- LED display
- Reversible door
Pourquoi vous l'aimerez
- Even drying
- Reduces wrinkles
- Prevents over-drying
- Sanitizes clothes
- Quiet operation
| UGS | ELTE760CAT |
| Marque | Electrolux |
| Modèle | ELTE760CAT |
| Couleur | Titanium |
| Cycles | 11 |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 8.0 cu. ft. |
| Energy Star | Yes |
| Control Type | Electronic Touch |
| Heat Settings | 5 |
| Sensor Drying | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 150 lbs |
| UPC | 012505114283 |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Dry System
- Perfect Steam™ (included)
- Instant Refresh
- Predictive Dry™
- Extended Tumble
- Perfect Balance® System
- Reversible Door
- Sanitize Cycle
Produits compatibles
ELFW7637AG
Garantie
1-Year Limited Warranty
