Votre panier est vide
The Electrolux 8.0 Cu. Ft. Front Load Perfect Steam™ Gas Dryer with LuxCare® Dry delivers exceptional drying performance and care for your clothes. Enjoy the benefits of advanced steam technology to reduce wrinkles and refresh garments. With its large capacity and Energy Star efficiency, this dryer is perfect for households looking for premium results and lower energy bills.
Points forts du design
- IQ-Touch™ Controls
- Reversible Door for installation flexibility
Pourquoi vous l'aimerez
- Perfect Steam™ removes wrinkles and reduces static
- PredictiveDry™ more accurately predicts dry times
- Sanitize option kills 99.9% of common household bacteria
| UGS/Modèle | ELFG7738MW |
| Marque | Electrolux |
| Couleur | White |
| Steam | Yes |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Fuel Type | Gas |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 150 lbs |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Dry System
- PredictiveDry™
- 15-Minute Fast Dry
- Perfect Steam™
- Sanitize Option
- Allergen Option
- Reversible Door
- Luxury-Design® Lighting
Produits compatibles
ELFW7738MW
Garantie
1-Year Limited Warranty








