Votre panier est vide
Upgrade your laundry routine with the Electrolux 8.0 Cu. Ft. Front Load Perfect Steam™ Gas Dryer, designed for powerful yet gentle drying. The LuxCare® Dry system ensures even drying, while Perfect Steam™ technology reduces wrinkles and refreshes fabrics. Energy Star certified for efficiency, this dryer is ideal for families seeking performance and energy savings in one sleek appliance.
Points forts du design
- IQ-Touch™ Controls
- Reversible Door for installation flexibility
Pourquoi vous l'aimerez
- Perfect Steam™ removes wrinkles and reduces static
- PredictiveDry™ more accurately predicts dry times
- Sanitize option kills 99.9% of common household bacteria
| UGS/Modèle | ELFG7738AA |
| Marque | Electrolux |
| Couleur | Titanium |
| Steam | Yes |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Fuel Type | Gas |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 150 lbs |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Dry System
- PredictiveDry™
- 15-Minute Fast Dry
- Perfect Steam™
- Sanitize Option
- Allergen Option
- Reversible Door
- Luxury-Design® Lighting
Produits compatibles
ELFW7738AA
Garantie
1-Year Limited Warranty







