Votre panier est vide
The Electrolux 8.0 Cu. Ft. Front Load Gas Dryer with Predictive Dry™ is engineered for performance and efficiency. With a spacious capacity, it can easily accommodate large laundry loads, making it ideal for families. The innovative Predictive Dry™ technology ensures your clothes are dried perfectly every time while saving energy. This Energy Star certified dryer is not only a practical choice but also a stylish addition to your laundry room, making laundry day a breeze.
Pourquoi vous l'aimerez
- Prevents over- or under-drying
- More precise drying
- Removes wrinkles and refreshes clothes
- Reduces static
- Flexible installation
- Prevents tangling
- Child safety
- Illuminates drum interior
| UGS | ELFG7738AA |
| Marque | Electrolux |
| Couleur | Ageless Steel |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Fuel Type | Gas |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 145 lbs |
| UPC | 012505510042 |
| État | Nouveau |
- Predictive Dry™
- LuxCare® Dry System
- Instant Refresh
- Perfect Steam™
- Reversible Door
- Extended Tumble
- Control Lock
- LED Lighting
Produits compatibles
ELFW7738AA
Garantie
1 Year Limited

