Votre panier est vide
The Electrolux 8.0 Cu. Ft. Electric Front Load Dryer with Steam delivers superior drying performance and fabric care. Steam cycles reduce wrinkles and refresh clothes, while the spacious drum handles large loads. Energy Star certified, it's perfect for busy households seeking efficiency and convenience.
Points forts du design
- Luxury-Design® Lighting
- Titanium finish
Pourquoi vous l'aimerez
- Gently removes wrinkles and reduces static with Perfect Steam™
- Dries clothes more precisely with the LuxCare® Dry System
- Quickly dry the items you need most with 18-Minute Fast Dry
| UGS/Modèle | ELFE743CAG |
| Marque | Electrolux |
| Couleur | Titanium |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Dryer Type | Electric |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 140 lbs |
| UPC | 012505565490 |
| État | Nouveau |
- Perfect Steam™
- LuxCare® Dry System
- 18-Minute Fast Dry
- Predictive Dry™
- Reversible Door
- Sanitize option
Produits compatibles
ELFW7437AG
Garantie
1-Year Limited Warranty






