Votre panier est vide
The Electrolux 8.0 Cu. Ft. Electric Front Load Dryer combines advanced LuxCare® Dry technology with Instant Refresh to deliver perfectly dried, wrinkle-free clothes every time. Its spacious drum accommodates large loads, while ENERGY STAR® certification ensures efficient operation. The Instant Refresh cycle uses steam to remove wrinkles and odors, making it ideal for busy families and professionals who demand convenience and care. Enjoy exceptional drying performance and fabric protection with Electrolux.
Points forts du design
- Luxury-Design® Lighting
Pourquoi vous l'aimerez
- More accurately predicts dry times
- Removes wrinkles and refreshes items with steam
- Traps lint so it doesn’t make a mess
| UGS/Modèle | ELFE763CAT |
| Marque | Electrolux |
| Modèle | ELFE763CAT |
| Couleur | Titanium |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 141 lbs |
| UPC | 012505513308 |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Dry System
- Instant Refresh Cycle
- PredictiveDry™ Technology
- 15-Minute Fast Dry
- Perfect Steam™ Option
- LuxCare® Lint Shield
- Reversible Door
Produits compatibles
ELFW7637AT
Garantie
1-Year Limited Warranty (Parts & Labor)







