Votre panier est vide
The Electrolux 8.0 Cu. Ft. Electric Dryer with LuxCare® Dry System is engineered for optimal drying performance. With 9 cycles and 5 heat settings, this dryer adapts to your laundry needs while ensuring that every load is dried evenly and thoroughly. The LuxCare® Dry System protects your clothes from over-drying, extending their lifespan. Plus, its Energy Star certification means you can dry your laundry sustainably without sacrificing performance.
Points forts du design
- White finish
- LED display
- Reversible door
Pourquoi vous l'aimerez
- Even drying
- Reduces wrinkles
- Prevents over-drying
- Quiet operation
| UGS | ELTE730CAW |
| Marque | Electrolux |
| Couleur | White |
| Cycles | 9 |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 8.0 cu. ft. |
| Energy Star | Yes |
| Control Type | Electronic Touch |
| Heat Settings | 5 |
| Sensor Drying | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 130 lbs |
| UPC | 012505114252 |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Dry System
- Instant Refresh
- Predictive Dry™
- Perfect Steam™ (optional)
- Extended Tumble
- Perfect Balance® System
- Reversible Door
Produits compatibles
ELFW7337AW
Garantie
1-Year Limited Warranty