Votre panier est vide
Upgrade your laundry routine with the Electrolux 8.0 Cu. Ft. Electric Dryer featuring SmartBoost and steam technology. This Energy Star certified dryer maximizes cleaning power while protecting fabrics, and its large capacity handles bulky loads with ease. Perfect for households seeking advanced fabric care and energy efficiency.
Points forts du design
- Luxury-Design® Lighting
- Sleek control panel
Pourquoi vous l'aimerez
- Start and monitor your laundry from anywhere with the Electrolux App
- Gently removes wrinkles and reduces static with Perfect Steam™
- Prevents over or under drying with Predictive Dry™ technology
| UGS/Modèle | ELTE760CAW |
| Marque | Electrolux |
| Couleur | White |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Dryer Type | Electric |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 140 lbs |
| UPC | 012505565551 |
| État | Nouveau |
- SmartBoost®
- Perfect Steam™
- LuxCare® Dry System
- Predictive Dry™
- 15-Minute Fast Dry
- Reversible Door
Compatible maison intelligente
Electrolux App
Produits compatibles
ELFW7637AW
Garantie
1-Year Limited Warranty









