Votre panier est vide
Experience advanced drying with the Electrolux 7.4 Cu. Ft. Gas Front Load Dryer, featuring LuxCare® Dry technology for precise moisture sensing and even results every time. The Instant Refresh cycle revives fabrics and removes wrinkles in just 10 minutes, making it perfect for busy households. Energy Star certified, this dryer is both efficient and powerful, offering a large capacity to handle family-sized loads with ease.
Points forts du design
- Premium LED Lighting
- Luxury-Design® Lighting
Pourquoi vous l'aimerez
- Prevents over or under-drying with advanced moisture sensors
- Removes wrinkles and quickly refreshes items without washing
- Quickly dries items you need most in 15 minutes
| UGS/Modèle | ELFG7738AW |
| Marque | Electrolux |
| Couleur | White |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 7.4 Cu. Ft. |
| Fuel Type | Gas |
| Energy Star Certified | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 140 lbs |
| UPC | 012505513813 |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Dry System
- Instant Refresh cycle
- 15-Minute Fast Dry
- PredictiveDry™ Technology
- Perfect Steam™ Option
- Reversible Door
Produits compatibles
ELFW7738AW
Garantie
1-Year Limited Warranty on Parts and Labor





