Votre panier est vide
Elevate your laundry experience with the Electrolux 700 Series 8.0 Cu. Ft. Front Load Gas Dryer. Designed with the LuxCare® Dry System, this dryer provides optimal drying performance while being gentle on your fabrics. Its spacious capacity is ideal for large loads, making it the perfect choice for busy households. With Energy Star certification, you can enjoy powerful drying capabilities without compromising on energy efficiency, ensuring you save money while caring for your clothes.
Points forts du design
- Reversible door for flexible installation
- Premium LED lighting
Pourquoi vous l'aimerez
- More precise and thorough drying
- Gently removes wrinkles and refreshes clothes
- Prevents over or under-drying
| UGS | ELFG7437AG |
| Marque | Electrolux |
| Couleur | Cashmere |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 31.75" |
| Weight | 146 lbs |
| UPC | 012505660868 |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Dry System
- Perfect Steam™ option
- Predictive Dry™
- Instant Refresh Cycle
- Reversible Door
- Extended Tumble
- Control Lock
Produits compatibles
ELFW7437AG
Garantie
Platinum Star® Limited Warranty

