Votre panier est vide
Experience the next level of drying with the Electrolux 700 Series 8.0 Cu. Ft. Front Load Electric Dryer featuring the LuxCare® Plus Dry System. This dryer is engineered to provide optimal drying performance while being gentle on your fabrics, ensuring that your clothes come out looking their best. With a spacious 8.0 Cu. Ft. capacity, it's perfect for large loads, making laundry day a breeze. Plus, its Energy Star certification means you can dry your clothes efficiently while saving on energy costs.
Points forts du design
- Reversible door for flexible installation
- Premium LED lighting
Pourquoi vous l'aimerez
- More precise and thorough drying
- Gently removes wrinkles and refreshes clothes
- Prevents over or under-drying
| UGS | ELFE753CAW |
| Marque | Electrolux |
| Modèle | ELFE753CAW |
| Couleur | White |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 31.75" |
| Weight | 136 lbs |
| UPC | 012505660912 |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Plus Dry System
- Perfect Steam™ option
- Predictive Dry™
- Instant Refresh Cycle
- Reversible Door
- Extended Tumble
- Control Lock
Produits compatibles
ELFW7537AW
Garantie
Platinum Star® Limited Warranty

