Votre panier est vide
The GE Profile™ UltraFresh System Dishwasher combines a spacious 16 place setting capacity with a stainless steel interior and whisper-quiet 42 dBA operation. Its UltraFresh System fights odor and bacteria, while advanced wash cycles ensure sparkling clean dishes. Energy Star certified, it's perfect for large households seeking hygiene, efficiency, and quiet performance.
Points forts du design
- Fingerprint Resistant Stainless Steel
- Pocket handle for a sleek, integrated look
- Status Center on door
Pourquoi vous l'aimerez
- UltraFresh System helps prevent the growth of odor-causing bacteria.
- Extremely quiet operation at 42 dBA.
- Twin Turbo Dry Boost ensures dishes are table-ready dry.
- Third rack provides extra loading flexibility for flatware and small items.
| UGS/Modèle | PDP755SYVFS |
| Marque | GE Profile |
| Modèle | PDP755SYVFS |
| Couleur | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Capacity | 16 Place Settings |
| Energy Star | Yes |
| Sound Level | 42 dBA |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Control Style | Top Control |
| Width | 23.75" |
| Height | 34" |
| Depth | 24" |
| Weight | 106 lbs |
| UPC | 084691871227 |
| État | Nouveau |
- UltraFresh System with Microban® Antimicrobial Technology
- Steam + Sani
- Twin Turbo Dry Boost
- Deep Clean Silverware Jets
- Bottle Jets
- Third Rack
Compatible maison intelligente
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Garantie
1 Year Limited Parts & Labor
