Votre panier est vide
Elevate your culinary creations with the GE Profile™ 36" Built-In Gas Cooktop. This premium cooktop features five burners, including a powerful 20,000 BTU tri-ring burner for versatile cooking options, from rapid boiling to gentle simmering.
The stainless steel surface and easy-to-use knob controls bring professional performance and style to your kitchen. Ideal for passionate cooks who want maximum flexibility and efficiency.
Points forts du design
- Deep-recessed cooktop contains spills
- Backlit knobs indicate when burners are on
Pourquoi vous l'aimerez
- Offers the flexibility of three different burners in one
- Move heavy pots and pans easily across the continuous grates
- Enjoy a premium look with heavy-duty knobs
| UGS/Modèle | PGP9036SLSS |
| Marque | GE Profile |
| Couleur | Stainless Steel |
| Grates | Heavy-Cast Iron |
| Control Type | Knobs |
| Main Element | 20,000 BTU Tri-Ring Burner |
| Cooktop Surface | Stainless Steel |
| Number of Burners | 5 |
| Width | 36" |
| Height | 5.5" |
| Depth | 21" |
| Weight | 55 lbs |
| UPC | 084691839600 |
| État | Nouveau |
- Five sealed burners
- 20,000 BTU Tri-Ring Burner
- Precise Simmer burner
- White LED Backlit Heavy-Duty Knobs
- Dishwasher-safe grates
- Edge-to-edge cooktop
Accessoires inclus
- Reversible Grill/Griddle
- Wok Grate
Garantie
1 Year Limited Parts & Labor



