Votre panier est vide
Transform your kitchen with the GE Profile 30" Built-In Knob Control Electric Cooktop. Featuring a sleek black ceramic glass surface with stainless steel trim, this cooktop offers five radiant burners, including a powerful 9"/6" 3,100W Power Boil element for rapid heating. The intuitive knob controls provide precise temperature management, making it ideal for passionate cooks and modern kitchens seeking both style and performance.
Points forts du design
- Knob controls with black glass surface and stainless steel trim
- Red LED backlit knobs
Pourquoi vous l'aimerez
- Use different pan sizes on a single, 3,100-watt flexible element that produces rapid powerful heat.
- Control two 7” elements simultaneously to evenly heat large cookware or griddles.
- Gently melt delicate foods without burning or scorching.
| UGS/Modèle | JEP5030STSS |
| Marque | GE Profile |
| Couleur | Stainless Steel |
| Amps | 40A |
| Voltage | 240V/208V |
| Element Type | Radiant |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass with Stainless Steel Trim |
| Number of Burners | 5 |
| Power Boil Element | 9"/6" 3,100W |
| Width | 29.875" |
| Height | 5.5625" |
| Depth | 20.875" |
| Weight | 42 lbs |
| UPC | 084691841314 |
| État | Nouveau |
- Five radiant cooking elements
- 9"/6" Power Boil element
- 8" Power Boil element
- SyncBurners capability
- Keep Warm setting
- Control lock capability
- Hot surface indicator lights
- Melt setting
Garantie
Limited 1-year entire appliance, GE Fit Guarantee










