Votre panier est vide
Cook with confidence using the GE Profile™ 30" Built-In Gas Cooktop. Crafted from durable stainless steel, this cooktop features five burners, including an 18,000 BTU Power Boil burner for rapid heating and precise simmering.
Easy-to-use knob controls and a sleek design make this cooktop a standout in any kitchen. Perfect for home chefs who demand power, flexibility, and style in their cooking appliances.
Points forts du design
- Deep-recessed cooktop contains spills
- Backlit knobs indicate when burners are on
Pourquoi vous l'aimerez
- Boil water faster with an intense heat burner
- Move heavy pots and pans easily across the continuous grates
- Enjoy a premium look with heavy-duty knobs
| UGS/Modèle | PGP9030SLSS |
| Marque | GE Profile |
| Couleur | Stainless Steel |
| Grates | Heavy-Cast Iron |
| Control Type | Knobs |
| Main Element | 18,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Stainless Steel |
| Number of Burners | 5 |
| Width | 30" |
| Height | 5.5" |
| Depth | 21" |
| Weight | 46 lbs |
| UPC | 084691839594 |
| État | Nouveau |
- Five sealed burners
- 18,000 BTU Power Boil burner
- Precise Simmer burner
- White LED Backlit Heavy-Duty Knobs
- Dishwasher-safe grates
- Edge-to-edge cooktop
Accessoires inclus
- Optional Wok Grate
Garantie
1 Year Limited Parts & Labor





