Votre panier est vide
Experience next-level cooking with the Frigidaire Professional 30'' Induction Cooktop. The black ceramic glass surface houses four induction elements powered by PowerPlus™ technology, delivering rapid, precise heat. Touch controls make adjustments effortless, while the 240V/208V compatibility ensures powerful performance.
Ideal for modern kitchens, this cooktop combines energy efficiency, safety, and sleek design for the discerning home chef.
Points forts du design
- Sleek, professional-grade glass design
- Digital touch controls
Pourquoi vous l'aimerez
- Experience faster, more efficient cooking with induction technology
- Enjoy easy cleanup as spills don't burn onto the cooler surface
- Cook with more confidence and precision
| UGS/Modèle | PCCI3080AF |
| Marque | Frigidaire Professional |
| Couleur | Stainless Steel Trim |
| Voltage | 240V / 208V |
| Amperage | 40A |
| Controls | PowerPlus™ Induction Technology with Touch Controls |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass |
| Number of Elements | 4 |
| Width | 30.625" |
| Height | 4.375" |
| Depth | 21.375" |
| Weight | 49 lbs |
| UPC | 012505512146 |
| État | Nouveau |
- PowerPlus™ Induction Technology boils water in less than 2 minutes
- SpacePro™ Bridge Element allows you to cook two separate dishes or combine two elements for larger pots
- Precise, consistent temperature control
- Cooktop surface stays cooler to the touch
- Pan detection technology
Garantie
1-Year Limited Parts & Labor




