Votre panier est vide
Elevate your kitchen with the Frigidaire Professional 30'' Gas Cooktop, featuring a sleek stainless steel surface and a versatile griddle for culinary creativity. With five powerful burners delivering a total of 51,000 BTU, you can sear, simmer, and sauté with precision. Durable knob controls offer intuitive operation, making this cooktop ideal for home chefs who demand both style and performance in their cooking appliances.
Points forts du design
- Professional-grade stainless steel finish
- Heavy-duty metal knobs
Pourquoi vous l'aimerez
- Versatile cooking options with 5 burners and a griddle
- Precise temperature control
- Easy to clean sealed burners
- Allows easy movement of heavy pots and pans across burners
| UGS/Modèle | PCCG3080AS |
| Marque | Frigidaire Professional |
| Couleur | Stainless Steel |
| Voltage | 120V |
| Total BTU | 51,000 BTU |
| Control Type | Knobs |
| Grate Material | Cast Iron |
| Cooktop Surface | Stainless Steel |
| Number of Burners | 5 |
| Width | 30" |
| Height | 5" |
| Depth | 21.75" |
| Weight | 55 lbs |
| UPC | 012505512213 |
| État | Nouveau |
- PowerPlus® Burner
- Continuous Cast-Iron Grates
- Included Griddle Plate
- PrecisionPro Controls™
- Sealed Burners
Accessoires inclus
- LP Gas Conversion Kit
- Griddle Plate
Garantie
1-Year Limited Warranty






